Saint Casimir Roman Catholic Church   †   Archdiocese of New York


Polish Theater Group “Karol” / Grupa Teatralna “Karol” Saint Casimir Roman Catholic Church

https://www.youtube.com/watch?v=oVmVTjUniTM

Historia Naszego Teatru

Pierwsze rozmowy mające na celu powołanie grupy teatralnej przy parafii św. Kazimierza w Yonkers miały miejsce w lutym 2010 roku. Były one na tyle skuteczne, że w tym samym roku, w kwietniu zostało zorganizowane pierwsze przedstawienie pt. "Zraniona miłość".  Założycielką tej wyjątkowej grupy jest Mirosława Martinez, nauczycielka z Lublina.  Będąc w Polsce organizowala widowiska teatralne, konkursy recytatorskie oraz okolicznościowe akademie, zawsze blisko kościoła z myslą by przekazywać w dostępny i zrozumiały sposób prawdę, że Bóg kocha każdego człowieka.  Mirosława jest też autorką większości scenariuszy przedstawień prezentowych dla miejscowej Polonii.

Warsztat aktorski, kostiumy, dekoracje, efekty techniczne z roku na rok są udoskonalane dzięki życzliwym osobom zaprzyjaźnionym ta grupa.  Podczas przedstawień, nad stroną techniczną czuwa Czesław Gwóźdź, dokładny, solidny i wkładajacy całe serce w powierzone zadanie.   Światło, nagłośnienie i sprzęt elektroniczny są pod jego kontrolą.

Amatorskiej grupie teatralnej patronuje św. Jan Paweł II.   Jak wszyscy pamiętamy, Karol Wojtyła (1920- 2005) był obdarzony dobrymi warunkami aktorskimi.   Zaangażowany był w przedsięwzięcia krakowskiego Teatru Rapsodycznego. Teatr był dla świętego z Wadowic pasją. Grupa teatralna z Yonkers ma w swojej nazwie "Karol" między innymi po to, aby zaznaczyć i wyróżnić ten czas w bogatym życiorysie naszego rodaka. Przed próbami i przedstawieniami zawsze jest zanoszona modlitwa za aktorów, widzów i wszystkich tych, którzy wspierają tę grupę, której pasją jest teatr.

Przedstawienia cieszą się dużym zainteresowaniem. Rodziny aktorów, znajomi, przyjaciele i parafianie zasiadają na widowni i zawsze gromkimi brawami nagradzają prezentowane występy. Osoby działające w teatrze starają się, aby plakaty i ulotki informujące o kolejnych spektaklach trafiały do sklepów w Yonkers i sąsiednich miejscowościach, a także do sąsiednich parafii. Dlatego wiadomości o działalności grupy teatralnej rozchodzą się szybko i daleko, niemal po całym Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Przekrój wiekowy rodziny teatralnej, działającej przy parafii św. Kazimierza, jest zróżnicowany. Wszystko zależy od projektu, który ma być realizowany. Na scenie przez ten czas występowały niemowlęta, małe dzieci, uczniowie ze Szkoły Polskiej im. Marii Konopnickiej w Yonkers, młodzież, osoby zamężne, samotne, starsze, z grupy modlitewnej i kapłani. Każdy z uśmiechem na twarzy wspomina wspólną pracę. Dla większości osób jest to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności i zaprezentowania ich szerszej publiczności.

Wiekszość  dotychczasowych przedstawień była prezentowana w audytorium w parafii św. Kazimierza. Podczas przerw można spróbować polskiego jedzenia lud delektować się ciastem, które parafianie przynoszą z okazji wydarzeń artystycznych, jakie mają miejsce w parafii. Zazwyczaj przed i po przedstawieniu są organizowane loterie z cennymi nagrodami, okolicznościowe konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych. Uzyskane w ten sposób fundusze są przeznaczane dla parafii i na dalszy rozwój teatru. Grupa teatralna ochoczo dzieli się swoim dorobkiem, dlatego też chętnie korzysta z zaproszeń innych organizacji, parafii i osób, aby zaprezentować program przed nową publicznością.

Podsumowanie Działalności Teatru

ROK 2010

10 kwietnia - ZRANIONA MIŁOŚĆ 

6 kwietnia - CZERWONY KAPTUREK 

12 grudnia - HISTORYCZNE NARODZINY 

ROK 2011

1 maja - J.P.II - BŁOGOSŁAWIONY PAPIEŻ I JEGO DROGA DO ŚWIĘTOŚCI

11 grudnia - GDZIE RODZI SIĘ BÓG 

ROK 2012

14 kwietnia - BEZCENNY DAR 

17 lipca - kabaret w Valhalla LUDOWE WESELE 

11sierpnia - kabaret w Stamford LUDOWE WESELE 

9 grudnia - PRZY WIGILIJNYM STOLE 

ROK 2013

19 stycznia - wieczór kolęd w Port Chester PRZY WIGILIJNYM STOLE 

6 kwietnia - BÓG BOGATY W MIŁOSIERDZIE 

26 maja - kabaret w Tappan Zee Bridge NJ  RODZINA RAZEM SIĘ TRZYMA 

14 lipca - kabaret w Valhalla RODZINA RAZEM SIĘ TRZYMA 

18 sierpnia - kabaret w Stamford RODZINA RAZEM SIĘ TRZYMA

8 grudnia - KIEDYŚ TAM NA ZIEMIĘ PRZYSZEDŁ PAN

ROK 2014

13 kwietnia - I TY MOŻESZ BYĆ ŚWIĘTYM (KANONIZACJA J.P.II) 

13 lipca - kabaret w Valhalla PARODIOWAĆ KAŻDY MOŻE 

17 sierpnia - kabaret w Stamford  PARODIOWAĆ KAŻDY MOŻE

4 października - kabaret w Yonkers PARODIOWAĆ KAŻDY MOŻE 

23 października - kabaret na Manhattanie - PARODIOWAĆ KAŻDY MOŻE            

16 listopada - kabaret w Port Chester PARODIOWAĆ KAŻDY MOŻE 

22 listopada - kabaret w Yonkers PARODIE ANDRZEJKOWE  

21 grudnia - GDY BOŻE NARODZENIE SIĘ ZBLIŻAŁO 

 

ROK 2015

22 marca  -  ZA MAŁO MIŁUJĘ CIĘ PANIE

 6 grudnia  - A ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA TUŻ, TUŻ

 

ROK 2016

3 kwietnia - OKAŻ MI MIŁOSIERDZIE SWOJE

12 czerwca - kabaret w Yonkers MIESZKO I

11 września - kabaret w Amerykańskiej Częstochowie OD MIESZKA  I  DO CZASÓW WSPÓLCZESNYCH

 

ROK 2017

23 kwietnia - MOJ CHRYSTUS POLAMANY (https://onedrive.live.com/?authkey=%21ABbOWkS0JZSAaMY&v=photos&id=BEB5EE9ADC24A03C%21830&cid=BEB5EE9ADC24A03C)

 

Kontact:  Mirosława Martinez:  mirka.chwed@gmail.com